Nejčastější otázky

Krvácí mně dásně,  co mám dělat?

Na zubech přirozeně ulpívá zubní plak, který pokud nedojde k jeho dokonalému vyčištění,  postupně ztvrdne – zmineralizuje a stane se z něj zubní kámen. I zubní plak, i zubní kámen obsahují bakterie, které způsobují zánět dásně a ta potom krvácí. Je tedy nutné odstranit příčinu krvácení – plak a kámen a to KVALITNÍM čištěním zubů. Podmínkou kvalitního vyčištění je zvládnutá technika čištění a používání mezizubních kartáčků a dentálních nití. Samotný klasický kartáček nestačí! S technikou čištění včetně správného výběru mezizubního kartáčku Vám pomůže buď zubní lékař v rámci preventivní prohlídky nebo daleko důkladněji dentální hygienistka působící ve stejné ordinaci.

Při každé preventivní prohlídce se mně najde kaz.

Ano, bohužel to je možné. V drtivé většině případů souvisí vznik kazů s nekvalitním vyčištěním, bez použití pomůcek mezizubní hygieny apod. Je nutné naučit se zuby čistit kvalitně, aby po vyčištění byly opravdu čisté, včetně mezizubního prostoru. S tím Vám pomůže buď zubní lékař nebo dentální hygienistka.  Dědičnost (po rodičích) má naprosto minimální vliv.

Co je to korunka?

Korunka je uměle v laboratoři zhotovená náhrada původní zubní korunky. Nejčastějším důvodem ke zhotovení a nasazení korunky je masivní ztráta původní zubní korunky, která už nedovoluje řešit defekt výplní (plombou). Je jich několik typů lišící se kvalitou a hlavně estetikou. Obecně platí, čím dražší, tím hezčí.

Co je to kořenový čep?

Kořenový čep neboli inlay je výztuž pomáhající držet umělou korunku (viz. výše) na zbytku zubu (většinou už jen kořene), který v ústech ještě zůstal. Podmínkou jsou endodonticky  zaplněné kořenové kanálky, viz. níže.

Co je endodoncie – léčení kanálků –  tahání nervů?

Jeden výraz pro totéž. Každý kořen zubu může mít jeden a více kořenovým kanálků jdoucí (ch) jeho vnitřkem a obsahující nervy a cévy pro výživu zubu. Pokud dojde k zanícení tohoto nervu nebo jeho odúmrtí je nutné celý kanálek (ky)  vyčistit, rozšířit a zaplnit kořenovou výplní. Teprve pak je možné zhotovit novou výpln nebo nasadit čep(inlay) a korunku.

Přišla jsem o zub, co s tím?

Možnosti jsou v zásadě dvě.

  • Můstek, jenž se nasadí na předem nabroušené zuby sousedící s mezerou po vytrženém/vyraženém zubu. Výhodou je relativní finanční dostupnost, nevýhodou nutnost brousit a tím částečně znehodnocovat sousední, jinak zdravé zuby. Alternativou je méně často používaný tzv. lepený můstek.
  • Implantát („nastřelovací zub“), což je titanový šroubek, který se umístí do místa vytrženého/vyraženého zubu do kosti. Na něj se potom nasadí laboratorně zhotovená nová korunka.  Výhodou je, že se nemusí brousit a znehodnocovat sousední zuby, nevýhodou větší finanční náročnost.

Po zaplombovaní mám citlivý zub na studené.

Nejedná se o nic zvláštního. Pokud je kaz hlubší a zasahuje do blízkosti „nervu“, který je uprostřed zubu, kaz sám o sobě i vrtání může dočasně způsobit, že zub více reaguje na studené nápoje. Tato citlivost se většinou během několika dnů až týdnů vytrácí.

Co se stane, když si budu málo nebo nekvalitně čistit zuby?

Budou se Vám dělat kazy, které mohou po delší době zasáhnout „nerv“ zubu, zub se pak musí „přeléčit“ což je dost náročná procedura, která ne vždy je úspěšná a může skončit až trháním zubu.

Dále budete mít problém s parodontem, tj. bude Vám krvácet dásen, může dojít k parodontitidě, která může skončit vypadáváním zubů a nutností nosit protézy, které většinou špatně drží, spatně se s nimi mluví a jí.

Pravidelná a kvalitní hygiena Vás stojí chvilku času za den a vrátí se Vám ve zdravé dutině ústní bez trpění při vrtání kazů, ušetřeném času a koneckonců i financích.